Q’ART COMMUNITY ART&CARE: UMJETNOST ZAJEDNICE
Projekt Ilica: Q’ART Community ART&CARE predstavlja pionirski projekt koji integrira suvremenu umjetnost, zajednicu i radikalnu uključivost u svrhu društvene regeneracije. Tijekom devet godina, projekt je angažirao više od 260.000 sudionika kroz umjetničke akcije, edukacije, festivale i terapijske prakse. Njegova misija je redefinirati ulogu umjetnosti kao katalizatora pozitivnih promjena u zajednici, koristeći participativne metode, umjetničke intervencije i terapiju za izgradnju otpornijih i povezanijih zajednica. Društveni procesi kroz koje projekt artikulira svoje aktivnosti su u osam godina djelovanja probudili cijeli grad i mnogi kvartovi su nas zvali da im budemo pomoć pri formiranju sličnih festivala u njihovim kvartovima, isto tako su nas zvali i uprave gradova Engleske, Walesa i Pariza da držimo predavanja o svojim iskustvima i metodama. Osim društvene i kulturne vrijednosti koju projekt donosi gradu, Projekt Ilica: Q’ART pokreće kolektivne umjetničke akcije u suradnji sa stanovnicima i ljudima svih dobnih, socijalnih i
ugroženih skupina, kao i udruga, stvaranje umjetničkih djela, instalacija, performansa ili drugih oblika umjetnosti koji su namijenjeni javnosti i postavljeni u javnom urbanom prostoru. Zagreb ima iznimno dugu tradiciju takvih praksi. Od ranih 60-ih godina prošlog stoljeća do danas velikim se dijelom događaju na Ilici, središnjoj društveno-političkoj i akcionističkoj zagrebačkoj ulici, i oko nje. Mnogi novi pravci, prakse i doprinosi svjetskoj suvremenoj umjetnosti nastajali su upravo tu, na ulici. Tako i nastaje Projekt Ilica: Q’Art koji je kolektivni public art projekt u procesu koji istražuje suvremeno i socijalno nasljeđe povijesnih avangardi, novih i progresivnih umjetničkih praksi, metoda i tehnologija, njihov utjecaj na društvene procese te istovremeno predstavlja suradnju umjetnika i građana na ključnim društvenim i ekološkim temama. Radi se o kolektivnom multidisciplinarnom projektu koji kroz društvene prakse, akcionizam, community art i public art, čega je i posljednji festival eklatantni primjer, postaje pokretač društvenog, ekološkog, estetskog i poetskog angažmana.
VIZIJA
Projekt Ilica: Q’ART Community ART&CARE teži stvaranju održivih, inkluzivnih i povezanih zajednica kroz sinergiju umjetnosti, ekologije i društvene solidarnosti. Vizija je transformirati društvene, kulturne i ekološke procese u platforme za regeneraciju i inovaciju, gdje će umjetnost biti katalizator za izgradnju otpornijeg, suosjećajnijeg i angažiranijeg društva.
MISIJA
Misija Projekta Ilica: Q’ART je integrirati suvremene umjetničke prakse, radikalnu uključivost i društvenu regeneraciju kroz aktivno sudjelovanje građana, umjetnika i stručnjaka. Projekt revitalizira zapuštene prostore i stvara nove društvene platforme koje spajaju umjetnički izraz, edukaciju, terapijske prakse i kolektivne akcije, njegujući empatiju, solidarnost i zajedništvo.
NOVE PRAKSE I DUGOROČNI CILJEVI
Kroz model radikalne skrbi, projekt spaja umjetnost, ekologiju i socijalnu solidarnost. Transformira zapuštene i napuštene prostore u inkluzivne platforme za kolektivne akcije, potičući građane da sudjeluju kao aktivni su-kreatori. Njegova prilagodljivost omogućuje implementaciju sličnih praksi u drugim zajednicama, inspirirajući primjenu umjetnosti za društvenu regeneraciju na široj razini.
POSTIGNUĆA U OSAM GODINA
Projekt je od 2016. do kraja 2024. organizirao 26 festivala-akcija na Ilici i po drugim kvartovima Zagreba, 11 uličnih izložbi, aktivirao 18 zapuštenih prostora u Zagrebu u kojima se se održalo 58 radionica, 26 predavanja, 17 performansa, a u javnim i zatvorenim prostorima se održalo preko 129 glazbenih nastupa. Bio je prvi festival na svijetu održan manje od mjesec dana nakon lockdowna. Projekt je aktivno surađivao s 45 institucija iz Hrvatske i Europe i privukao preko 15.000 posjetitelja po događaju, uz iznimno velik medijski interes koji je dodatno širio svijest o njegovoj misiji.
PERSPEKTIVE ZA BUDUĆNOST
Q’ART se pozicionira kao model urbane regeneracije koji se širi na druge gradove i međunarodnu scenu. Na poziv lokalnih zajednica, već je organizirao akcije u sedam zagrebačkih kvartova, s planovima za prijenos modela na razne urbane sredine u Hrvatskoj i inozemstvu. Uspostava trajnog prostora dodatno će osigurati dugoročnu održivost i daljnje širenje misije progresivnih društvenih procesa i umjetničkih praksi.
DUGOROČNA ODRŽIVOST PROJEKTA ILICA: Q’ART
Projekt koristi hibridni model financiranja koji kombinira mikrodonacije zajednice, institucionalnu podršku i prihod od festivalskih aktivnosti. Planirana digitalna platforma dodatno će osigurati promociju umjetničkih sadržaja i tema, dok će stalni Community ART&CARE centar postati prostor za edukaciju, umjetničke akcije, projekte i istraživanja kao i terapijsku medijaciju.
Q’ART CILJEVI RADIKALNIH I DRUŠTVENIH UMJETNIČKIH PRAKSI
Promicanje radikalne inkluzije – Osigurati aktivno uključivanje svih društvenih skupina, bez obzira na dob, socijalni status ili druge razlike, u kolektivne umjetničke akcije i procese stvaranja zajedničkih vrijednosti.
Međunarodna suradnja – Osnažiti suradnju s međunarodnim inicijativama i gradovima, šireći utjecaj progresivnih umjetničkih praksi na globalnoj razini.
Jačanje zajednice – Poticati aktivno sudjelovanje građana svih dobnih i socijalnih skupina u stvaranju sadržaja kroz umjetničke prakse, edukacije i radionice.
Transformacija prostora – Aktivirati zapuštene i zanemarene prostore u Zagrebu i drugim gradovima, pretvarajući ih u dinamične platforme za umjetničke akcije i društvenu regeneraciju.
Promicanje radikalne skrbi – Razvijati modele koji osnažuju međuljudske i društvene veze, integrirajući umjetnost i terapiju za suočavanje s globalnim i lokalnim izazovima s fokusom na djecu i stariju životnu dob 65+.
Povezivanje umjetnosti i društva – Inspirirati druge zajednice da primijene prilagodljive modele umjetničkog djelovanja za društvenu regeneraciju i kulturni razvoj.
Podizanje svijesti – Kroz festivale, medijsku prisutnost i javne akcije širiti svijest o važnosti umjetnosti u suočavanju s ekološkim, socijalnim i društvenim pitanjima.
Održiva budućnost – Razviti stalni Community ART&CARE centar kao prostor za edukaciju, istraživanje i terapijsku medijaciju, uz uspostavu digitalne platforme za promociju umjetničkih sadržaja.
FAZE RAZVOJA PROJEKTA
Projekt u Ilici započeo je 2000. godine, kada se na inicijativu Aleksandra Battiste Ilića pokreće projekt Community Art i udruga Community Art / Umjetnost zajednice. Aktivnosti projekta obuhvaćale su različite kulturno umjetničke intervencije i prakse koje su proizvodile društveno angažirane oblike umjetnosti u zajednici. Uključeni su gestom ukazivali na aktualne probleme te senzibilizirali socijalnu empatiju i solidarne odnose među stanovnicima. Uporište projekta bilo je u javnim akcijama koje su se događale u prostorima Ilice kao dio novih umjetničkih praksi, konceptualne umjetnosti i performansa koji se razvijaju od 60-tih godina prošlog stoljeća. Iz lokalnog projekta razvio se međunarodni
projekt Contemporary Community Network u drugim gradovima te niz drugih intervencija s istom misijom.
2001. započinje Community Art škola za umjetnost i teoriju koja je djelovala kao stalni javni forum, ali i postdisciplinarni program za studente s naglaskom na društvene prakse, umjetnost u zajednici, socijalnu percepciju te socijalne inovacije, u okviru brojnih kolaborativnih projekata. Od 2004. Battista Ilić nastavlja takve prakse na odsjeku za Nove medije Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu gdje nastavu provodi kroz projekte upravo na ulici, javnom prostoru, i u zajednici.